Mniej ekranów, więcej zieleni – taki efekt przyniosą zmiany projektowe zainicjowane w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Krakowa. Chodzi m.in. ograniczenie ruchu na ul. Meissnera, wymianę floty autobusowej na elektryczną czy zastosowanie nawierzchni obniżającej emisję hałasu.

Celem budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic jest ułatwienie mieszkańcom dojazdu do centrum, ale też dopasowanie przestrzeni wokół niej do potrzeb lokalnej społeczności. To duże wyzwanie dla projektantów, którzy szukają rozwiązań kompromisowych, zdolnych zadowolić wszystkich użytkowników nowej infrastruktury.

Tramwaj do Mistrzejowic przyjazny dla mieszkańców

Ochrona przed hałasem to jeden z ważniejszych aspektów każdej inwestycji transportowej, jednak budowa zapewniających ją ekranów akustycznych budzi wiele emocji. Wsłuchując się w głosy sąsiadów planowanej linii tramwajowej do Mistrzejowic, partnerzy inwestycji postanowili przeanalizować możliwość wprowadzenia w projekcie zmian, które obniżyłyby uciążliwość akustyczną na ul. Meissnera . Wstępna analizę wskazuje, że przy uwzględnieniu m.in. ograniczenia ruchu do jednego pasa w każdym kierunku, planowanej wymiany floty autobusowej na elektryczną oraz zastosowaniu nawierzchni obniżających emisję hałasu będzie można ograniczyć liczbę ekranów zaprojektowanych wzdłuż inwestycji – przekonuje Paweł Motyka, zastępca dyrektora kontraktu w firmie Gülermak realizującej projekt. Zmiany pozwolą również zachować kilkadziesiąt drzew przeznaczonych pierwotnie do wycinki z uwagi na kolizję z planowaną infrastrukturą. – Od początku zapowiadaliśmy, że ta inwestycja będzie maksymalnie przyjazna dla mieszkańców i nie będzie stanowiła nadmiernej ingerencji w przestrzeń publiczną – komentuje Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Obecnie trwa analiza, jak zainicjowane zmiany projektowe wpłyną na koszty i harmonogram inwestycji, której zakończenie planowane było na koniec 2024 roku.