25 września w tunelu w pobliżu Ronda Polsadu będą miały miejsce ćwiczenia z udziałem Jednostki Ratunkowo- Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej.

W dniach 25 i 26 września na terenie budowy KST-IV, przy stacji Polsad, miały miejsce ważne ćwiczenia z zakresu ewakuacji pracownika z tunelu w warunkach ograniczonego dostępu do poszkodowanego. Symulacja były zorganizowana przez Państwową Straż Pożarną z Jednostki Gaśniczo-Ratunkowej nr 3 w Krakowie, a jej celem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz umiejętności ratunkowych pracowników zaangażowanych w realizację projektu.

W ćwiczeniach wzięli udział zarówno pracownicy firmy Gulermak, jak i przedstawiciele Podwykonawców, aby zacieśnić współpracę różnych zespołów w obliczu potencjalnych zagrożeń. Scenariusz ćwiczeń rozpoczął się od zgłoszenia zdarzenia do centrali alarmowania PSP. Uczestniczy nauczyli się szybko reagować i działać precyzyjnie. Następnie pracownicy budowy pełnili rolę przewodników, doprowadzając służby ratunkowe na miejsce zdarzenia. Ważnym elementem tych działań była skuteczna komunikacja z dowódcą zmiany, któremu przekazano niezbędne informacje dotyczące sytuacji.

W trakcie akcji ratunkowej wykorzystano techniki linowe, co pozwoliło na bezpieczne i efektywne wydobycie poszkodowanego z trudnego terenu. Ćwiczenia tego rodzaju są praktycznym sprawdzeniem umiejętności i sposobem na budowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy.

-Ćwiczenia przeprowadzone we współpracy z PSP JRG 3 Kraków są dla nas istotne zarówno z punktu widzenia podnoszenia świadomości pracowników jak i sprawdzenia możliwości realizacji działań ratunkowych przez specjalne służby w sytuacjach wystąpienia zdarzeń wypadkowych na terenie budowy. Biorąc pod uwagę złożoność procesów oraz ryzyko towarzyszące realizacji prac budowlanych zwiększanie świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa jest jednym z głównych zadań Działu BHP, w szczególności na tak dużym kontrakcie jakim bez wątpienia jest budowa Tramwaju do Mistrzejowic. – mówi Sebastian Golemiec, koordynator działu BHP

Dodatkowo, 25 września zorganizowano pokaz wykorzystania podręcznego sprzętu gaśniczego, co uzupełniło program ćwiczeń o praktyczny element związany z przeciwdziałaniem pożarom. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać zasady użytkowania sprzętu gaśniczego, ale także sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanym polu treningowym. To doświadczenie pozwoliło na doskonalenie technik gaśniczych oraz zwiększenie pewności siebie pracowników w sytuacjach awaryjnych.