Nowe nasadzenia, zielone torowisko i przystanki, rewitalizacja pętli – wiemy jak będzie wyglądało zagospodarowanie zieleni wokół linii tramwajowej do Mistrzejowic. Mieszkańcy zyskają nowoczesny i zrównoważony środek transportu, stanowiący alternatywę dla samochodów.
Projekt linii tramwajowej do Mistrzejowic otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). To ostatni krok przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, umożliwiającego rozpoczęcie robót. – Postanowienie wydane właśnie przez RDOŚ w ramach ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko potwierdza, że jest ona zgodna z wydaną decyzją środowiskową i może być realizowana bez przeszkód. Ocenie poddano m.in. kwestie dotyczące zieleni, mające ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności – precyzuje Krzysztof Dziobek, dyrektor kontraktu z firmy Gülermak.
Indywidualne podejście wykonawcy do każdego okazu i osobiste zaangażowanie kierownictwa budowy pozwoliło zachować blisko 200 drzew przeznaczonych do usunięcia w pierwotnym projekcie (w tym kilkadziesiąt rosnących wzdłuż ul. Meissnera). Pozytywne zmiany zapoczątkowało polecenie zmiany wydane przez podmiot publiczny w maju ubiegłego roku, mające na celu m.in. ograniczenie natężenia hałasu i tym samym liczby ekranów akustycznych. Ostatecznie w projekcie gospodarki drzewostanem złożonym do RDOŚ wskazano, że w kolizji z planowaną infrastrukturą występuje 1059 drzew. Badania stanu fitosanitarnego wykazały, że ok. 60% z nich posiada defekty, takie jak uszkodzenia mechaniczne kory, susz, próchnicę, listwy mrozowe, ślady żerowania szkodników czy znaczne odchylenia od pionu. Do przesadzenia wytypowano 71 młodych, zdrowych okazów. 26 z nich już rośnie w nowych lokalizacjach, pozostałych 45 zostanie przeniesionych na docelowe stanowiska po rozpoczęciu budowy. Na terenie inwestycji pojawi się aż 10 308 m kw. krzewów, rabat i traw, czyli o ponad 2000 m kw. więcej niż łączna powierzchnia wszystkich krzewów przeznaczonych do usunięcia.
Nowe nasadzenia drzew przy linii tramwajowej do Mistrzejowic
– Zgodnie ze zobowiązaniem za każde kolidujące drzewo nasadzimy nowe. Ich lokalizacja została precyzyjnie zaplanowana w taki sposób, aby pozwalała roślinom przetrwać w wymagających, miejskich warunkach, a w przyszłości zapewniała cień przechodniom, rowerzystom i użytkownikom komunikacji miejskiej. Wszystkie nowe nasadzenia zaprojektowano wzdłuż inwestycji, nie ma więc mowy o sadzeniu drzew na terenach niezamieszkałych na obrzeżach miasta, co często zarzuca się wykonawcom – zaznacza Krzysztof Dziobek.
Dobrane gatunki drzew m.in. dąb pospolity, czy lipa drobnolistna są odporne na zanieczyszczenia, suszę, przemarzanie i zasolenie, dzięki czemu zapuszczą korzenie w sąsiedztwie linii tramwajowej na długie lata. Drzewa zaprojektowane na peronach przystankowych zostaną nasadzone z zastosowaniem systemu antykompresyjnego, który pozwala korzeniom swobodnie rozrastać się pod chodnikiem. Podobną technologię partner prywatny wykorzystał przy realizacji linii M2 warszawskiego metra.
Zielona rewitalizacja pętli, torowiska i przystanków
Dodatkowo, projekt przewiduje wykonanie zielonego torowiska z wykorzystaniem mat rozchodnikowych na odcinku 4,2 km pojedynczego toru. Nie wymagają one podlewania ani koszenia, co pozwala oszczędzać zasoby naturalne. Na trasie powstanie też 19 przystanków z zielonymi dachami o łącznej powierzchni 1900 m kw, dającej możliwość retencjonowania aż 4750 l wody rocznie. Dzięki gęstemu zadrzewieniu cała pętla Mistrzejowice ulegnie zielonej przemianie. Pomiędzy alejkami pojawi się kilkadziesiąt nowych drzew, odpowiednio dobrane krzewy i trawy. Rondo Młyńskie zostanie udekorowane kompozycją klonów, róż i traw ozdobnych. Na rondzie Barei pojawi się łąka kwietna, a do robinii akacjowej zostanie dodanych osiem sadzonek. W sąsiedztwie ronda powstanie także ogród deszczowy.
Aktualne arkusze projektowe przedstawiające przyszłe zagospodarowanie terenu wzdłuż linii tramwajowej do Mistrzejowic dostępne są na stronie www.tramwajdomistrzejowic.pl.
***
Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema – Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej. Partnerem prywatnym przedsięwzięcia jest PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), a generalnym wykonawcą – Gülermak sp. z o.o. Z ramienia miasta za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.
Kontakt:
E: media@tramwajdomistrzejowic.pl
M: (+48) 601 770 50